Yayınsal Yapımız

ATIC Üç Aylık Çeviri dergisini Türkiye’nin öğrenciler tarafından yayınlanan en iyi çeviri dergisi olabilme niteliğine eriştirebilmek, kalabalık bir ekip, düzenli ve hummalı bir çalışma yolundan geçmektedir. Yayınsal yapımız, dergimiz için her biri birbirinden önemli çabalar gösteren ekiplerden oluşmaktadır.

 

de

ATIC Üç Aylık Çeviri dergisini Türkiye’nin öğrenciler tarafından yayınlanan en iyi çeviri dergisi olabilme niteliğine eriştirebilmek, kalabalık bir ekip, düzenli ve hummalı bir çalışma yolundan geçmektedir. Yayınsal yapımız, dergimiz için her biri birbirinden önemli çabalar gösteren ekiplerden oluşmaktadır.


Dergimizi yayına hazırlayan başlıca birimler, yazarlar, düzeltmenler, tasarımcılar, Genel Ağ ekibi ve iletişim danışmanlarından oluşmaktadır.  

 

Yazarlar
Dergimizde yayınlanmak üzere yazınsal kapsam sayfamızda belirtilen konular dâhilinde makale hazırlayan yazarlarımız, bölümümüzdeki öğrenci arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Ayrıca dergimizde yazarlık yapmak ve bize katılmak isteyen dünya çapında çeviri sektöründe yer alan tüm öğrencilere, araştırmacılara ve akademisyenlere kapımız açıktır. Dergimizin yazınsal anlamda ne kadar zengin olacağını belirlemek yazarlarımızın elindedir.


Dergimizde yazarlık yapmak, tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Gerektiğinde bir yazarın birden fazla makalesi aynı sayıda yayınlanabileceği gibi, dergimizin bir yazarı olmak konusunda süre sınırı yoktur. Üstelik makalesi yayınlanan yazarlarımız, mevcut sayımızın künyesinde tam adlarının yer alması sevincini tadar.

 

Düzelti
Anadilinde yayın yapan kişilerin hata yapma hakkı yoktur, düşüncesiyle oluşturduğumuz düzelti ekibimiz, makalelerin tesliminden hemen sonra işe koyularak hata ayıklayıcı görevini mutlulukla üstlenmektedir. Birden fazla kez kontrolden geçen makalelerin anlatım bozukluğu, cümle öğeleri, yazım ve noktalama gibi eksikliklerinin giderilmesi için çaba sarf ederler.


Türkçe dil bilgileri sayesinde dergimize en önemli katkılardan birini yapan düzeltmenlerimiz, hem bilgisayar hem kâğıt üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla pürüzsüz bir yazım kalitesine ulaşmaktaki anahtarlarımızdır.

 

Tasarım
Dergimizin duruşu ve yazınsal çizgisinin en estetik görünüme sahip olmasını sağlayan tasarım ekibimiz, kullandıkları yazılımlar ve uyguladıkları görsel öğeleriyle sahip oldukları teknik bilgi ve tasvir yetenekleriyle dergimizin olmazsa olmazlarındandır. Düzeltisi tamamlanan makalelerin tesliminden sonra kısa zamanda çok iş yapmakla görevli olmalarıyla birlikte, dergimize her sayıda yeni bir yüz verebilme ve yeni tasarımlarla dergimizin ruhuna canlılık katabilme yetkilerine sahiptirler.

 

Genel Ağ
Yeşili koruma aşkına basılı dergi yerine elektronik yayını tercih etmemize yardımcı olan kişiler, Genel Ağ ekibimizin ta kendileridir. Üniversitemizin Genel Ağ sayfasının alt alan adını taşıyan “atic.atilim.edu.tr” adresimizin teknik altyapısından sorumludurlar ve okuyucularımız ile yazarlarımızı birleştiren birer sanal köprü niteliğindedirler. Tasarım ekibimizle anlaşmalı olarak hareket ederler ve ender bulunan teknik becerileri sayesinde dergimizin dünyanın dört bir köşesinden erişime açık olmasını sağlarlar.

 

İletişim Danışmanları
Geribildirimler, dergimizin geliştirilmesi yolunda bizi hızlandıracak önemli unsurlardan biri olduğu için, dergimizle doğrudan veya dolaylı yoldan etkileşim içinde bulunan her ama herkesin fikrini toplamaya ve değerlendirip dergi yönetimine sunmaya hazır olan iletişim danışmanlarımız, sosyal iletişimdeki ustalıklarıyla okuyucu memnuniyetinin sınırlarını zorlayabilmemiz için yardımcı etkenlerin başında gelmektedir. Bölümdeki kıymetli hocalarımız, arkadaşlarımız ve bizi takip eden değerli okuyucularımızdan bilgi, yorum, övgü, şikayet ve önerilerini alarak hatalarımızdan ders çıkarmamızda ve hep daha iyiye gitmemizde büyük pay sahibidirler.  

Başta bölüm başkanımız Sayın Prof. Dr. Berrin Aksoy hocamız ve kulüp danışmanımız Sayın Dr. Özlem Şahin Soy olmak üzere dergimizin yayına hazırlanmasında bizlere yol gösteren bölümümüzdeki tüm hocalarımıza gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Yukarıda belirtilen kişilerden farklı olarak, dergimizde emeği geçen herkese en samimi teşekkürlerimizi bir borç biliriz.